Bodrum Sağlık Vakfı / Turgut Reis Engelli Çocuklar
Bodrum Sağlık Vakfı / Turgut Reis Engelli Çocuklar
 

Bodrum Sağlık Vakfı 1996 yılında 36 üye tarafından kurulmuş ve Devlet Hastanesine katkıda bulunduktan sonra engelli çocuklara hizmet vermeyi öncelikli proje olarak ele almıştır.

Bu amaca yönelik olarak Bodrum-Turgutreis Belediyesi’nin tahsis ettiği 10 dönümlük arazi üzerine inşa edilen Turgutreis Engelli Çocuklar Eğitim, Rehabilitasyon ve Aile Danışmanlığı Merkezi 2002 yılında hizmete açılmıştır. Merkezimiz Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, Turgutreis Belediyesi ve Bodrum Sağlık Vakfı arasında imzalanan üçlü protokol ile yönetilmektedir.

1500 m2 kapalı alana sahip tesiste; bireysel eğitim ve grup eğitimlerinin yapıldığı 4 psikoterapi odası, fiziksel rehabilitasyona yönelik 2 bireysel, 2 grup fizyoterapi odası, oyun odası, revir, atölye, aile bekleme salonu, görsel eğitim odası, sosyal servis, çok amaçlı salon, mutfak ve yemekhane yer almaktadır. Merkezimizin iç mimarisi engelli bireylerin güvenli, kolay ve rahat bir şekilde hareket edebilecekleri ve ihtiyaçlarını giderebilecekleri şekilde, tüm erişilebilirlik seçenekleri düşünülerek düzenlenmiştir. Bina içinde asansör bulunmaktadır.

Dört mevsim yeşil olan bahçemizde tarımsal rehabilitasyon alanı, oyun parkı, jakuzili ve ısıtmalı yüzme havuzu ve dinlenme alanları bulunmaktadır.

Merkezimizde şu an için 76 çocuğumuz hizmetlerimizden faydalanmaktadır. Bodrum’daki tüm belediyelerle işbirliği içindeyiz ve yarımadadaki çocuklarımızın tümüne ulaşmaya çalışmaktayız.

Engelli rehabilitasyonu ve turizmi konusunda yurtiçinde olduğu gibi yurtdışındaki kurumlarla da işbirliği içindeyiz. Almanya’da Internationaler Bund ve Hollanda’da Meded Reizen kurumlarıyla kurduğumuz işbirlikleri çerçevesinde o ülkelerden gelen engelli gruplara turizm hizmeti vermenin dışında, yurtdışındaki benzer merkezlerle kıyaslama çalışmaları yapmak, eğitim programlarına katılmak gibi amaçlarla karşılılı olarak uluslarası programlar gerçekleştiriyoruz.

http://www.bodrumsaglik.org | info@bodrumsaglik.org

TURGUT REİS ENGELLİ ÇOCUKLAR REHABİLİTASYON, EĞİTİM VE AİLE DANIŞMANLIĞI MERKEZİ

 

Merkezimizde Motor Mental Retardasyon, Yaygın Gelişimsel Bozukluk (Otizm, Asberger ve Rett sendromu, BTA-YGB, vb.), Down Sendromu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Özgül Öğrenme Güçlüğü, Cerebral Palsy (Spastik, Atotoit vb.), Psikososyal Gelişim Geriliği, vb. tanılar almış 0-21 yaş arası çocuk ve gençlere eğitim, zihinsel/fiziksel rehabilitasyon ve aile danışmanlığı yapılmaktadır.

Eğitim Çalışmalarımız

Ç ocuğun bireysel gereksinimleri gözetilerek hazırlanan eğitim ve rehabilitasyon programlarındaki temel amaç topluma özgüvenli ve bağımsız bireyler kazandırmaktır. Bireysel eğitim (birebir eğitim) 5 alanda gerçekleştirilmektedir :

  • Bedensel gelişim,
  • Özbakım becerileri,
  • Zihinsel gelişim
  • Duygusal-Sosyal gelişim
  • Dil gelişimi .

Çocuğun ihtiyacına göre belirtilen alanlar grup eğitimiyle de desteklenmektedir. Temel gelişimini tamamlamış çocuklar akademik eğitim, bağımsız yaşam ve mesleki eğitim-atölye çalışmalarına başlamaktadır. Atölye çalışmalarımızda galoş yapımı, seramik, takı ve hediyelik eşya üretimi yapılarak çocuklarımızın el becerileri geliştirilmektedir. Bu çalışmaların amacı, erken eğitimle çocuğun kişisel ve sosyal yaşam becerilerini destekleyerek özgüven ve motivasyonunu artırmak, toplumda kendine yeten, özdeğer duygusu gelişmiş, bağımsız bireyler olarak yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamaktır.

Eğitim ve rehabilitasyonun sadece özel ve kapalı alanlarda yürütülen sınırlı bir etkinlik olmaması gerektiği görüşünden hareketle, piknik, gezi, deniz aktiviteleri ve doğa yürüyüşleri engelli çocuklarımızın topluma, toplumun engelli bireylere karşılıklı uyumunu sağlayan önemli faaliyetler olarak görülmekte ve bu amaç doğrultusunda çocukların ve ailelerin katıldığı çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir.

Toplumu engelli bireyler konusunda bilgilendirme amacıyla TV ve radyo programları ve paneller yapılmakta, iki ayda bir Gökkuşağı adındaki gazetemiz yayınlanmaktadır.

Kuruluşumuzdaki rehabilitasyon çalışmalarında çocuk ve aile bir bütün olarak ele alınmaktadır. Bireysel çalışmaların yanında, daha çok kişiye etkin bir danışmanlık hizmeti verebilmek amacıyla yürütülen aile eğitimi projesinde ailelere çocuklarının engeli, bunun nedenleri, erken eğitim ve rehabilitasyonun önemi, ebeveyn tutum ve davranışlarının çocuk üzerindeki etkisi, istenmeyen davranışın ortadan kaldırılması ve temel alışkanlık ve bağımsız yaşam becerilerinin kazandırılmasına yönelik eğitim programı haftalık seanslar halinde uygulanmaktadır.

Fizyoterapi Çalışmalarımız

Cerebral Palsy (CP-beyin felci), motor mental retardasyon, Down sendromu gibi çeşitli engel gruplarına dahil olan çocukların hareket sistemlerinde varolan sorunlara yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları fizyoterapistlerimizce yapılır. Ayrıca diğer engel gruplarındaki çocukların fiziksel ihtiyaçları doğrultusunda bireysel-grup egzersiz ve ev programları uygulanarak gelişmeleri takip edilir. Tedavi programlarının amacı, çocuğun hareket yetersizliğini en aza indirmek, günlük yaşamda maksimum bağımsızlığı kazandırmaktır. Tedavi programları ailenin tam katılımı ve işbirliği ile yürütülmektedir.

Tam teşekküllü bir sağlık kuruluşunda tıbbi tanılaması yapılıp sağlık kurulu raporu alan  ve merkeze kaydı yapılan çocukların değerlendirmesi, eğitim ve rehabilitasyonu uzman bir ekip tarafından titizlikle uygulanmaktadır. Bu ekipte, 2 fizyoterapist, 3 psikolog, 2 sosyal hizmet uzmanı, 1 doktor, 1 hemşire, 1sınıf öğretmeni, 1 seramik öğretmeni 1 çocuk eğitimcisi ve 1 çocuk gelişimcisi bulunmaktadır. Ayrıca, müzik, atölye çalışmalarımızda( seramik, el işleri vb. ) bizlere destek olan, alanlarında uzman gönüllü çalışanlarımız emek vermektedir.

Kadromuz her geçen gün genişlemektedir.

Engelli Turizmi

Eşsiz doğası ve tarihi yerleriyle, insanı bunaltmayan, sağaltıcı iklim özellikleriyle Turgutreis, Bodrum yarımadasının en güzel plajlarına sahiptir. Bu plajlara 300 m mesafede mandalina bahçeleri içindeki merkezimizin üst katı engelli kişilerin ve ailelerinin rahat ve güvenli bir tatil geçirebilecekleri şekilde düzenlenmiştir.

Çocukların rahat kullanımı düşünülerek tasarlanan ısıtmalı, jakuzili rehabilitasyon amaçlı havuz, fizyoterapi salonları, çocuk oyun salonu, atölye, restoran ve engellilere yönelik düzenlenmiş 3’ü suit olmak üzere 10 adet klimalı ve kaloriferli otel odasıyla 12 ay hizmet vermekteyiz..

Tesisimizde konaklama olanağı sunmanın dışında, açık büfe yemek, gruplara at binme, havuz terapisi, tekne turu, çevre gezileri, yunus parkı, aquapark, atölye çalışmaları vb. aktivitelerden yararlanma olanağı sunmaktayız.

Merkezimizde huzurlu bir tatilin yanı sıra, istendiğinde eğitim ve rehabilitasyon fırsatlarından yararlanmak da mümkündür. Engellilerin sorunlarını ve ihtiyaçlarını bilen ekibimizle hizmete hazırız.
   
Lambda İzolasyon Tic. Ve San. Ltd. Şti. Cevat Şakir Caddesi No:247 48400 Bodrum - Türkiye
Tel: (+90 252) 316 83 21/ Fax: (+90 252) 316 7232 / www.lambda.com.tr / info@lambda.com.tr
© 2007 tüm hakları Lambda.com.tr’ye aittir, izin almadan kaynak belirtilse dahi kullanılamaz. | Tasarım: UmutAvci